Topic : Average PYQ
FORMULAE OF AVERAGE
Q1. A student on her first 3 tests received an average score of N points. If she exceeds her previous average score by 20 points on her fourth test, then what is the average score for the first 4 tests? [CSAT 2011]
(a) N + 20
(b) N + 10
(c) N +4
(d) N+5
Solution:
Given that,
A student on her first 3 tests received an average score of N points.
First test = N
Similarly, second and third test = N + N = 2N
Fourth test = N + 20
Total score for 4 test = 3N+N+20 = 4N+20
Average = (4N + 20) /4 = N + 5
Hence option (d) is correct
Q2. A group of 630 children is seated in rows for a group photo session. Each row contains three less children then the row in front of it. Which one of the following number of rows is not possible? [CSAT 2014]
(a) 3
(b) 4
(c) 5
(d) 6
Solution:
Given that,
A group of 630 children is seated in rows for a group photo session.
Total children seated = 630
Each row contains three less children then the row in front of it.
Let A be the number of children in 1st row
Case I: If there are three rows
A, A - 3 and A - 6
A + A - 3 + A - 6 = 630 = 3A - 9 = 630 or A = 213
Thus it is possible
Case II: 4 rows
A + A - 3 + A - 6 + A - 9 = 630 or A = 162 which is possible
Case III: 5 rows
A + A - 3 + A - 6 + A - 9 + A - 12 = 630 or A = 132 which is possible
Case IV: 6 rows
A + A - 3 + A - 6 + A - 9 + A - 12 + A - 15 = 630 or A = 112.5 (NOT POSSIBLE)
Hence option (d) is correct
Q3. The sum of the ages of 5 members comprising a family, 3 years ago was 80 years. The average age of the family today is the same as it was 3 years ago, because of an addition of a baby during the intervening period. How old is the baby?
[CSAT 2016]
(a) 6 months
(b) 1 year
(c) 2 years
(d) 2 years and 6 months
Solution:
Given that,
The sum of the ages of 5 members comprising a family, 3 years ago was 80 years.
Average age of the family is same as it was 3 years ago the member increases to 6.
Sum of the Present age of 5 members = 80 + 3 x 5 = 95
3 years ago the sum of ages = 80
Average age of person = 80/5 = 16 years
Average age of 5 person 3 years ago is equal to the average age of 6 person presently
16 x 6 = 96 years
Baby age = 96 - 95 = 1 year
Hence option (b) is correct
Q4. The average monthly income of a person in a certain family of 5 is Rs. 10,000. What will be the average monthly income of a person in the same family if the income of one person increased by Rs. 1,20,000 per year? [CSAT 2016]
(a) Rs. 12,000
(b) Rs. 16,000
(c) Rs. 20,000
(d) Rs. 34,000
Solution:
Given that,
Monthly income of a person in the family of 5 is Rs.10000
Total amount (Monthly income of family) = Rs. 50000
if the income of one person increased by Rs. 1,20,000 per year = 120000/12 = Rs.10000 per month
Monthly income of family increases by = Rs 50000 + Rs.10000 = Rs. 60000
Average monthly income per person = 60000/5 = Rs.12000
Hence option (a) is correct
Q5. Suppose the average weight of 9 persons is 50 kg. The average weight of the first 5 persons is 45 kg, whereas the average weight of the last 5 persons is 55 kg. Then the weight of the 5th person will be [CSAT 2017]
(a) 45 kg
(b) 47.5 kg
(c) 50 kg
(d) 52.5 kg
Solution:
Given that,
Average weight of 9 person = 50 kg
Sum of total weight of 9 person = 450 kg
Total weight of first five person = 5 x 45 = 225 kgs
Total weight of last five person = 5 x 55 = 275 kgs
Total weight of first five and last five persons = 275 + 225 = 500 kg
Weight of the 5th person = 500 - 450 = 50kg
Hence option (c) is correct
Q6. The average rainfall in a city for the first four days was recorded to be 0.40 inch. The rainfall on the last two days was in the ratio of 4:3. The average of six days was 0.50 inch. What was the rainfall on the fifth day? [CSAT 2017]
(a) 0.60 inch
(b) 0.70 inch
(c) 0.80 inch
(d) 0.90 inch
Solution:
Given that,
Average rainfall in a city for the first four days = 0.40 inch
The average of six days = 0.50 inch
rainfall on the last two days = 4: 3
Let A, B, C, D, E and F be 6 days rainfall
E and F = 4a and 3a
Now,
(A + B + C + D)/4 = 0.40
A + B + C + D = 4 x 0.40 = 1.6 inch.......(i)
A + B + C + D + E + F = 6 x 0.5 = 3 inch......(ii)
Substituting equation (i) in (ii)
4a + 3a = 3 -1.6
7a = 1.4 or a = 0.2
On fifth day which is E the rainfall = 0.2 x 4 = 0.80 inch
Hence option (c) is correct
Q7. There are thirteen 2-digit consecutive odd numbers. If 39 is the mean of the first five such numbers, then what is the mean of all the thirteen numbers? [CSAT 2017]
(a) 47
(b) 49
(c) 51
(d) 45
Solution:
Given that,
There are thirteen 2-digit consecutive odd numbers
39 is the mean of the first five such numbers
Let the number be 2a + 1, 2a + 3, 2a + 5.........2a +25
Average of first five = 2a + 1 + 2a + 3 + 2a + 5 + 2a + 7 + 2a + 9 =39 x 5
10a + 25 =195
10a = 170
a = 17
Thus the first number = 2a + 1 = 35
Numbers are 35, 37, 39.....59
Sum of terms ,
Sn = n/2 [first term + last term]
Sn = 13/2 [35+59]
= 611
Now the mean of 13 number = (35 + 37 + 39 + 41....+ 59)/13 = 611/13 = 47 (alternatively to find the sum from 35 to 59 use Sum of A.P formula)
Hence option (a) is correct
Q8. A family has two children along with their parents. The average of the weights of the children and their mother is 50 kg. The average of the weights of the children and their father is 52 kg. If the weight of the father is 60 kg, then what is the weight of the mother? [CSAT 2019]
(a) 48 kg
(b) 50 kg
(c) 52 kg
(d) 54 kg
Solution:
Given that,
A family has two children
The average of the weights of the children and their mother = 50kg
The average of the weights of the children and their father = 52 kg
Weight of the father = 60 kg
Now,
The total sum of weight of children and mother = 50 x 3 = 150kgs
The total sum of weight of children and Father = 52 x 3 = 156kgs
Let children be A and B and father and mother be F and M
A + B = 156 - F = 156 - 60 = 96kgs
M = 150 - 96 = 54kgs
Hence option (d) is correct
Q9. The average marks of 100 students are given to be 40. It was found later that marks of one student were 53 which were misread as 83. The corrected mean marks are [CSAT 2019]
(a) 39
(b) 39.7
(c) 40
(d) 40.3
Solution:
Given that,
The average marks of 100 students = 40
Total marks = 4000
Misread marks difference = 83 - 53 = 30 marks
Now the total corrected marks = 4000 - 30 = 3970
Corrected total average marks = 3970/100 = 39.7
Hence option (b) is correct
Q10. In a class, there are three groups A, B and C. If one student from group A and two students from group B are shifted to group C, then what happens to the average weight of the students of the class? [CSAT 2020]
(a) It increases.
(b) It decreases.
(c) It remains the same.
(d) No conclusion can be drawn due to insufficient data.
Solution:
Given that,
Groups are A, B and C in a class
One student from group A and two students from group B are shifted to group C
Now,
Total average weight of the class remains the same as none of the students went out of the class and the groups are within the class.
Hence option (c) is correct
Q11. The average age of a teacher and three students is 20 years. If all the three students are of same age and the difference between the age of the teacher and each student is 20 years, then what is the age of the teacher? [CSAT 2020]
(a) 25 years
(b) 30 years
(c) 35 years
(d) 45 years
Solution:
Given that,
The average age of a teacher and three students = 20 years
Let the age of students be S
All the three students are of same age = 3S
The difference between the age of the teacher and each student is 20 years
Total age of teacher and three students = 4 x 20 = 80
Let the age of teacher be T
3S + T = 80....(i)
T - S = 20.....(ii) According to question
80 - 3S - S = 20 (Substituting equation (i) in (ii)
60 = 4S
S = 15 years
Thus T = 20 + 15 = 35 years
Hence option (c) is correct
Q12. The average score of a batsman after his 50th innings was 46.4. After 60th innings, his average score increases by 2.6. What was his average score in the last ten innings? [CSAT 2020]
(a) 122
(b) 91
(c) 62
(d) 49
Solution:
Given that,
The average score of a batsman after his 50th innings = 46.4
Average score increases after 60th inning = 2.6
So average score after 60th inning = 46.4 + 2.6 = 49
Total score of 50 innings = 50 x 46.4 = 2320
Total score of 60 innings = 60 x 49 = 2940
Total score of last 10 innings = 2940 - 2320 = 620
Total average score of last 10 innings = 620/10 = 62
Hence option (c) is correct
Q13. There are two Classes A and B having 25 and 30 students respectively. In Class-A the highest score is 21 and lowest score is 17. In Class-B the highest score is 30 and lowest score is 22. Four students are shifted from Class-A to Class-B.
Consider the following statements: [CSAT 2021]
1. The average score of Class-B will definitely decrease.
2. The average score of Class-A will definitely increase. Which of the above statements is/are correct?
(a) 1 only
(b) 2 only
(c) Both 1 and 2
(d) Neither 1 nor 2
Solution:
Given that,
Class A = 25 students
Class B = 30 students
Class A highest score and lowest score = 21 and 17
Class B highest score and lowest score = 30 and 22
Four students shifted from Class A to B
Total students in Class A = 25 - 4 = 21 students
Total students in Class B = 30 + 4 = 34 students
Now,
Statement 1: The average score of Class-B will definitely decrease.
Yes. The average score of Class B will definitely decrease as the highest score of class A is not even the lowest score of Class B. Thus students from class A shifting to class B will definitely decrease the score.
Statement 2: The average score of Class-A will definitely increase.
This cannot be predicted as it will purely depend on scores.
Hence option (a) is correct
Q14. The average weight of A, B, C is 40 kg, the average weight of B, D, E is 42 kg and the weight of F is equal to that of B. What is the average weight of A, B, C, D, E and F? [CSAT 2022]
(a) 40.5 kg
(b) 40.8 kg
(c) 41 kg
(d) Cannot be determined as data is inadequate
Solution:
Given that,
The average weight of A, B, C = 40 kg
the average weight of B, D, E = 42 kg
F = B
A + B + C = 40 x 3 = 120
B + D + E = 42 x 3 = 126 (as B = F) or F + D + E = 126
Average weight of (A + B + C + D + E + F)/6 = (120 + 126)/6 = 41kgs
Hence option (c) is correct
Q15. For five children with a
Question: What is the age of the youngest child?
Statement-1: The age of the eldest is 3 times the youngest.
Statement-2: The average age of the children is 8 years.
Which one of the following is correct in respect of the above Question and the Statements? [CSAT 2023]
(a) The Question can be answered by using one of the Statements alone, but cannot be answered using the other Statement alone.
(b) The Question can be answered by using either Statement alone.
(c) The Question can be answered by using both the Statements together, but cannot be answered using either Statement alone.
(d) The Question cannot be answered even by using both the Statements together.
Solution:
Given that,
For five children with ages a
Let the ages be
b = a + 2, c = a + 4, d = a + 6, e = a + 8
From statement 1: The age of the eldest is 3 times the youngest.
e = 3a
2a = 8 or a = 4
Thus the ages are 4, 6, 8, 10 and 12
Hence statement 1 alone is sufficient to answer the question
Statement-2: The average age of the children is 8 years.
a + a + 2 + a + 4 + a + 6 + a + 8 = 40
5a + 20 = 40 or a = 4
Thus the ages are 4, 6, 8, 10 and 12
Hence statement 2 alone is sufficient to answer the question
Q16. A Question is given followed by two Statements 1 and II. Consider the Question and the Statements.
Question: If the average marks in a class are 60, then what is the number of students in the class?
Statement-1: The highest marks in the class are 70 and the lowest marks are 50. Statement-II: Exclusion of highest and lowest marks from the class does not change the average.
Which one of the following is correct in respect of the above Question and the Statements? [CSAT 2024]
(a) The Question can be answered by using one of the Statements alone, but cannot be answered using the other Statement alone
(b) The Question can be answered by using either Statement alone
(c) The Question can be answered by using both the Statements together, but cannot be answered using either Statement alone
(d) The Question cannot be answered even by using both the Statements together
Solution:
Given that,
The average marks of class is 60
Statement I: The highest marks in the class are 70 and lowest marks are 50.
Statement II: Exclusion of highest and lowest marks from the class does not change the average.
Now,
Let the number of students be S and total marks obtained M
60 = M/S
M = 60S
From Statement I: The highest marks in the class are 70 and lowest marks are 50.
From the highest and the lowest marks the number of students cannot be determined
Hence statement I is insufficient to answer the question
From Statement II: Exclusion of highest and lowest marks from the class does not change the average.
(M - 70 - 50)/(S - 2) = 60
(M - 70 - 50) = 60S - 120
M = 60S
Hence statement II is insufficient to answer the question
Also,
Combining both the statements:
There is no sufficient data to answer the question
Hence option (d) is correct
Q17. Consider the following:
Weight of 6 boys = Weight of 3 men = Weight of 7 girls = Weight of 4 women
If the average weight of the women is 63 kg, then what is the average weight of the boys? [CSAT 2024]
(a) 40 kg
(b) 42 kg
(c) 45 kg
(d) 63 kg
Solution:
Given that,
Weight of 6 boys = Weight of 7 girls = Weight of 3 men = Weight of 4 women
Average weight of women = 63kg
Now,
Let boys B, Girls be G, Men be M and Women be W
6B = 7G = 3M = 4W
Let K be the Constant
B = K/6, G = K/7, M = K/3 and W = K/4
Ratio = (K/6) : (K/7) : (K/3) : (K/4)
LCM of (3, 4, 6, 7) = 84
Total ratio = 14K : 12K : 28K : 21K
Average weight of women = 63kg
So, 63/21 = 3
Thus, K = 3
Therefore the average weight of boys = 14 x 3 = 42kg
Hence option (b) is correct
ANSWER KEY
Related Links:
- Arithmetic & Geometric Progression PYQ
- Boats & Streams PYQ's
- PDF's & Booklets
- UPSC Previous Year Question Papers
- ANALYTICAL REASONING ( PYQ's 2011 to 2024 )
- Blood Relation PYQ's
- Clock PYQ's
- NUMBER SYSTEM PYQ's
- Mixture & Alligation PYQ's
- Number Ranking & Sequence PYQ's
- Direction Sense PYQ's
- Continuous Series PYQ